1. Mecze rozgrywane będą na boiskach osiedlowych na otwartym powietrzu.
  2. Przewiduje się udział drużyn z Katowic, Chorzowa, Siemianowic Sl, Rudy Sl, Bytomia, Świętochłowic i okolic.
  3. Przewiduje się, że dojazd pomiędzy boiskami nie powinien przekroczyć 1h jazdy komunikacją miejską.
  4. Przewiduje się rozgrywki w systemie mecz - rewanż
  5. Mecze rozgrywane są 4 na 4 lub 5 na 5 w zależności od boiska.
  6. Rozgrywki będą prowadzone w systemie 4 kwarty po 25 punktów. Każdy mecz musi zakończyć się zwycięstwem jednej z drużyn.
  7. Nie przewiduje się podziału na kategorie wiekowe ani też nie ustala się żadnego limitu wiekowego.
  8. Nie stawienie się na ustalony mecz traktowane będzie jako walkower. 25:0.
  9. Punktacja : 2 punkty zwycięstwo, 1 punkt porażka, 0 punktów walkower.
  10. W przypadku gdy drużyna dostanie 3 walkowery zostaje skreślona z rozgrywek a wyniki jej meczy zostają anulowane.
  11. Kolejność drużyn w tabeli będzie obliczana zgodnie z zasadami obowiązującymi w PLK z wyjątkiem 1 rundy rozgrywek, gdzie tabela będzie obliczana w sposób uproszczony
  12. Drużyny które zajmą miejsca 1-4 po 2 rundzie sezonu zasadniczego zostaną zakwalifikowane do turnieju finałowego

2. Ustalenie terminów meczy i ich zmiany

1. Do przedstawicieli drużyn należeć będzie obowiązek rozegrania ustalonych meczy do ustalonego terminu.
  2. Przedstawiciel drużyny gospodarzy zobowiązany jest skontaktować się z drużyna gości i zaproponować oraz ustalić termin meczu.
  3. O ustalonym terminie meczu przedstawiciel drużyny gospodarza powinien powiadomić organizatorów na minimum 24 godziny przed planowanym meczem.
  4. W przypadku, gdy przedstawiciele drużyn nie będą w stanie uzgodnić terminu meczu o terminie meczu zadecydują organizatorzy.
  5. W przypadku konieczności przesunięcia meczu poza termin wyznaczony przez organizatorów decyzje taka podejmują organizatorzy na wniosek przedstawicieli drużyn
  6. W przypadku niesprzyjających warunków meteorologicznych terminy meczy będą przesuwane przez organizatorów ligi na wniosek przedstawicieli.
  7. Drużyna może odmówić rozegrania meczu w proponowanym terminie w przypadku, gdy w dniu poprzednim rozgrywała mecz i istnieje inny termin zgodny z terminarzem na rozegranie danego meczu.

3. Składy drużyn

1. Nie ma ograniczeń co do występu zawodników (dopuszczeni są zarówno zawodowcy jak i amatorzy)
  2. Jeden zawodnik może reprezentować tylko 1 drużynę jednocześnie.
  3. Zmiany składów (transfery oraz zgłoszenia nowych zawodników) można dokonywać do czasu zakończenia 1 części rozgrywek rundy zasadniczej (do 28 lipca 2003 r).
  4. Skład drużyny może liczyć maksymalnie 12 osób.

4. Warunki uczestnictwa

1. Zgłoszenie drużyny do dnia 20 czerwca 2003 r
  2. Zgłoszenie powinno zawierać informacje o boisku, adres kontaktowy przedstawiciela lub kapitana drużyny oraz listę min 5 zawodników. Maksymalna liczba zawodników zgłoszona do rozgrywek to 12 osób.
  3. Posiadanie boiska umożliwiającego granie 4 na 4 na 2 kosze o powierzchni asfaltowej lub tartanowej. Boiska to będzie boiskiem domowym drużyny.
  4. Przesłanie do organizatorów informacji o boisku oraz dojazdu do niego z centrum miasta.
  5. Dokonanie wpłaty wpisowego (w przypadku gdy zapadnie decyzja o wprowadzeniu opłaty wpisowej)
  6. Wielce wskazane jest aby przedstawiciel drużyny posiadał dostęp do Internetu.

5. Wpisowe

1. Ustalono wpisowe 40 zł/ drużyny płatne do 2 kolejki ligowej.
  2. Płatności przyjmują organizatorzy lub obserwatorzy.

6. Regulamin rozgrywania meczy rundy zasadniczej.

1. Mecze rozgrywane są na boiskach otwartych, w przypadku, gdy drużyna gospodarza posiada możliwość rozegrania meczu na sali mecz może zostać rozegrany na sali za zgoda kapitana drużyny gości, jednak w takim przypadku koszty wynajęcia sali ponosi w całości drużyna gospodarza (chyb, że kapitanowie uzgodnią inaczej)
  2. Mecze rozgrywane są drużynami 4 osobowymi (chyba ze warunki pozwalają na mecz drużynami 5 osobowymi i kapitanowi obu drużyn wyrażą zgodę)
  3. Ilość zawodników która może być maksymalnie zgłoszona do meczu wynosi 10
  4. Mecze rozgrywane są systemem punktowym (4 kwarty po 25 punktów) zwycięzcą zostaje drużyna która pierwsza osiągnie lub przekroczy 100 punktów. Zdobycie 100 lub więcej punktów przez którąkolwiek drużynę oznacza zakończenie meczu
  5. Przed meczem kapitanowie obu drużyn zgłaszają skład drużyn obserwatorowi, który wypełnia protokół meczowy
  6. Mecze powinny być rozgrywane w przyjaznej i towarzyskiej atmosferze, zgodnie z obowiązującymi przepisami koszykówki bez użycia przemocy
  7. Mecz rozpoczyna rzut obserwatora. drużyna która wygra piłkę rozpoczyna 1 i 4 kwartę, drużyna która przegra 2 i 3. Rozpoczęcie spotkania może być inne o ile uzgodnią to kapitanowie drużyn.
  8. W trakcie rozgrywek nie maja zastosowania przepisy 3,8,24 sekund.
  9. Obu drużyna przysługują po 2 czasy 1 minutowe w każdej z połów (4 na mecz).
  10. Przerwy między kwartami 1i2 oraz 3 i 4 nie powinny przekraczać 2 minut a między 2 i 3 kwarta 15 minut.
  11. W każdej kwarcie drużyna ma limit 10 fauli po przekroczeniu tego limitu każdy następny faul w obronie karany jest dwoma lub trzema rzutami osobistymi
  12. W przypadku nie sportowego zachowania zawodników obserwator ma prawo usunąć zawodnika z boiska oraz powiadomić o tym fakcie organizatorów odpowiednim wpisem w protokole meczowym.
  13. Zawodnik nagminnie karany wykluczeniami może zostać przez organizatorów wykluczony z rozgrywek
  14. Po zakończeniu spotkania kapitanowie obojga drużyn powinni złożyć podpisy na protokole meczowym a w przypadku chęci złożenia reklamacji zaznaczyć to w protokole
  15. W uzasadnionych przypadkach kapitanowie wraz z obserwatorem mogą dokonać potrzebnych zmian zasady rozgrywania meczy w taki sposób aby nie wpłynęło to na ogólna idee rozgrywek.

7. Zasady organizacji turnieju finałowego

1. W turnieju biorą udział drużyny, które po zakończeniu rundy zasadniczej zajmą miejsca 1-4
  2. Grać będą zespoły 1 z 4; 2 z 3, potem mecz o 3 miejsce i Wielki Finał,
  3. Mecze rozgrywane będą z udziałem sędziego na czas 4x10min (z zatrzymywaniem czasu)
  4. Spotkania rozgrywane będą na jednym boisku w jednym dniu
  5. Termin rozgrywek weekend zostanie podany w późniejszym terminie
  6. Mecze turnieju finałowego będą sędziowane zgodnie z zasadami koszykówki obowiązującymi w PLK.
  7. W meczu może wsiąść udział 12 zawodników z każdej drużyny.
  8. Zasady organizacji turnieju finałowego mogą jeszcze ulec zmianie na wniosek zawodników (zapraszamy do dyskusji na forum)

8. Obowiązki i prawa obserwatora

1. Wypełnienie protokołu meczowego

2. Czuwanie nad przebiegiem spotkania

3. Liczenie wyniku spotkania oraz podawanie go po każdych zdobytych punktach.

4. Interwencja w przypadku sytuacji konfliktowych - rozstrzyganie sporów.

5. Interwencja w sytuacjach niesportowego zachowania zawodników (z wykluczeniem zawodnika ze spotkania włącznie)

6. Zgłoszenie wyniku spotkania organizatorom w możliwie szybkim terminie (w przypadku braku możliwości skorzystania z GG lub poczty elektronicznej należy przesłać wynik SMS-em, wynik powinien obejmować wynik końcowy oraz wyniki po każdej kwarcie)

7. Napisanie krótkiej relacji z meczu i przesłanie jej organizatorom.

8. Zachowanie oryginału protokołu i dostarczenie go w późniejszym terminie organizatorom